preskoči na sadržaj

Osnovna škola Šestine Zagreb

 

Razgovor s ilustratorom i animatorom Manuelom Šumbercem

Manuel Šumberac nagrađivani je animator i ilustrator. Rođen je 1988. godine u Puli. Magistrirao je animirani film i nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Bavi se animacijom i ilustracijom animiranih filmova, glazbenih spotova i knjiga za djecu. Povodom izdanja slikovnice Vrlo zapetljan čvor, posjetio je našu školu i poklonio nam primjerke svojih slikovnica. Ugodno smo porazgovarali i još štošta saznali o njegovu radu.

 

 

Biste li nam rekli par riječi o svojoj najnovijoj slikovnici? Otkud ideja i kako je nastala?

Moja najnovija slikovnica zove se Vrlo zapetljan čvor. Izdana je prije par dana. To je priča o jednom malom dječaku kojemu se jednoga dana iznad glave pojavi jedan mali čvor koji postepeno raste i onda mu taj čvor stvara hrpu problema, ali neću vam sve otkrivati (smijeh). Svi mi imamo neke sitne probleme koji nam smetaju. Neki imaju veće, neki manje probleme koji su nam stalno iznad glave i pokušavamo pronaći način kako ih riješiti. Ovo je priča o jednom dječaku koji je na neki način malo drugačiji i zapravo on traži svoje mjesto pod suncem.

Kako ste postali ilustrator?

Ja sam zapravo magistar animiranog filma, profesionalno se bavim animiranim filmom, radim crtiće. Počeo sam se baviti ilustracijom jer je ona sastavni dio animiranog filma i postupno me počela zanimati knjižna, dječja ilustracija, ilustracija za plakate. Pa sam se uz animirani film počeo sve više baviti ilustracijom, počeo sam sve više crtati i pričati priče kroz ilustraciju. I evo, danas se mogu predstaviti i kao animator i ilustrator.

Koliko se dugo time bavite?

Rekao bih oduvijek jer sam oduvijek volio crtati, odnosno nikad nisam prestao crtati. Ali aktivno, profesionalno od fakultetskih dana.

Za izradu slikovnica potrebno je puno mašte. Gdje nalazite inspiraciju?

Svakodnevno i svugdje. Promatram ljude i razmišljam o čemu ti ljudi razmišljaju pa od toga stvorim priču. Inspiracija su mi i drugi umjetnici, mitovi, legende i sl. Ponekad mi je inspiracija i konkretan lik, npr. Nikola Tesla.

Koliko vam je vremena potrebno za izradu jedne ilustracije?

Ovisi o ilustraciji, ali u prosjeku je to osam radnih sati.

A za izradu jedne slikovnice?

To ovisi o tome koliko je ta knjiga kompleksna. Primjerice, knjiga Nikola Tesla je dosta kompleksna jer ima puno stranica i puno ilustracija pa mi je za nju trebalo oko tri mjeseca. Za slikovnicu Vrlo zapetljan čvor trebalo mi je oko mjesec dana.

Imate li najdražu slikovnicu?

Teško bih mogao odabrati jednu, ali prva koja mi pada na pamet je slikovnica Crveno stablo australskog autora Shauna Tana.

Dobitnik ste brojnih nagrada. Koja Vam je posebno draga?

Nagrada Grigor Vitez mi je najdraža s obzirom na to da je najstarija i najviša nagrada u Hrvatskoj za dječju književnost. Sve nagrade su mi drage jer su potvrda da radite dobro, da je taj rad primijećen i motivacija su za daljnji rad.

 

I za kraj, je li već u izradi neka nova slikovnica?

Postoji ideja, ali neću previše otkrivati (smijeh).

 

Novinarska grupa





!

EKO ŠKOLA

 

 

SUVAG

Kalendar
« Listopad 2021 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 9. 2014.

Ukupno: 349677
Ovaj mjesec: 1562
Ovaj tjedan: 509
Danas: 1
PRISJETIMO SE
PORTALI

 

 

POMOĆ U UČENJU MATEMATIKE: 

TONI MILUN   

Antonija Horvatek: Matematika na dlanu

Korisni linkovi


 > Enter
 > Bug


CMS za škole logo
Osnovna škola Šestine Zagreb / Podrebernica 13, HR-10000 Zagreb / os-sestine-zg.skole.hr / ured@os-sestine-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju