Nastava na daljinu- upute Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO)

Autor: Administrator , 15. 3. 2020.

OPĆENITO

• za sada je važno da učenici redovito prate nastavu putem TV programa
  • cilj je da do srijede uspostavimo funkcionalan sustav učenja na daljinu za sve učenike
  • svi učenici će već od ponedjeljka pratiti nastavu putem HRT 3 (razredna nastava) i Sportske TV (svi ostali učenici)
  • s obzirom na vrlo zahtjevno skaliranje sustava učenja na daljinu, moguće su poteškoće u radu.
  • dodatno o sustavima za online nastavu: Sustavi lokalno, ali niti globalno nisu dimenzionirani za ovakvo opterećenje pa rade usporeno i ponekad sa zastojima. Molimo za strpljenje i razumijevanje
  • zbog prethodno navedenoga, svaka komunikacija (virtualna učionica za ravnatelje, virtualne zbornice i virtualni razredi) mora imati back up ako dođe do tehničkih poteškoća s obzirom da je više od pola milijuna učenika i nastavnika u nastavi online. Stoga će sva komunikacija, ako dođe do pucanja sustava ići mailovima ili kanalima koji su učitelju najprikladniji
  • učenici trebaju izvršavati aktivnosti u virtualnim učionicama, ali ne treba inzistirati da to rade u realnom vremenu (sinkrono), nego tijekom dana jer možda imaju teškoća pristupiti internetu ili dijele uređaj s braćom i sestrama. Dakle, bilo kada u tijeku dana je prihvatljivo da učenici odrade svoje obaveze
  • učitelji i nastavnici trebaju pratiti aktivnosti učenika, davati im zadatke, poticati ih na rad i okupljati u virtualne učionice. Nužno je da učenici, koliko je god to moguće, dobiju povratnu informaciju o svojem radu i napretku (vrednovanje kao učenje, vrednovanje za učenje). Tijekom nadolazeća dva tjedna nema ocjenjivanja (vrednovanja ishoda učenja)
  • upozorite učenike na primjerene oblike ponašanja u virtualnom okruženju, što znači da vrijede slična pravila primjerenog ponašanja i ophođenja kao i u učionici. Što znači da učenici za neprimjerene oblike mogu snositi posljedice.

OPREMA

Vezano uz uređaje, kojih nemamo na raspolaganju dovoljno, prioriteti su učenici 6. i 8. razreda koji nemaju ni pristup internetu ni uređaj kod kuće. Učenici koji imaju internet, sigurno imaju u kućanstvu i neki uređaj, a mogu pratiti nastavu i preko pametnog telefona.

PONAVLJAMO OKO NASTAVE, ROKOVA I PRIPREME

• u  ponedjeljak će svi učenici imati mogućnost pratiti nastavu na televiziji
  • razredna nastava na HRT 3 Škola na Trećem
  • viši razredi osnovne na Sportskoj televiziji
  • u ponedjeljak razrednici trebaju testirati virtualne razrede, u utorak predmetni nastavnici testiraju virtualne razrede, a od srijede počinje nastava
  • MZO će isporučivati osnovni raspored sati za cijelu Hrvatsku

UPUTE ZA IZVOĐENJE su planirane prema smjernicama MZO i povoljnim tehničkim preduvjetima

1.-4. razred OŠ

•

Pratiti Školu na Trećem od ponedjeljka.

•

Od srijede roditeljima slati materijale za vježbanje.

Pratiti upute učitelja.

Svi materijali Škole na Trećem bit će dostupni i na zahtjev i na Youtubeu.

U školi se neće odvijati nastava, a samo iznimno roditelji I. – III. r, koji nemaju mogućnost ostaviti dijete pod nadzorom doma, ostavljaju dijete u školi 8 – 12 sati.

5. do 8. razred

•

U ponedjeljak gledaju nastavu na Sportskoj televiziji

U utorak gledaju nastavu na SPTV i testiraju virtualni razred s razrednikom i predmetnim nastavnicima, idu u virtualni razredi slijede upute razrednika i predmetnih nastavnika.

•

U ponedjeljak razrednici testiraju virtualnu učionicu s učenicima, u utorak i predmetni nastavnici.

Od srijede razrednici daju u virtualnim razredima učenicima raspored i obavijesti, predmetni nastavnici daju aktivnosti i zadatke.

•

Ako učenik nije bio aktivan cijeli dan u virtualnom razredu, svoj izostanak treba opravdati razredniku.

• na mrežnim stranicama škole će se objavljivati sve informacije s odgovarajućim rasporedom i poveznicama (linkovima) na virtualne učionice. Dakle, neće se samo prenositi informacije koje šalje MZO nego specifičnosti za školu.
  • s ciljem zaštite zdravlja djece, od ponedjeljka 16. ožujka 2020. godine obustavljaju se sve aktivnosti vezane uz upis djece u I. razred osnovne škole

« Travanj 2024 »