ADVENT

Predbožićno je vrijeme. Pripremamo se za Božić, te ćemo četiri nedjelje prije Božića upaliti jednu svijeću na adventskom vjenčiću.

Vjenčić se mora biti od slame, opleten zimzelenim grančicama. Četiri svijeće imaju svoju simboliku, koja se razlikuje u različitim dijelovima Europe. Adventske svijeće bi se trebale paliti u smjeru kazaljke na satu - kao simbolika prolaznosti. Prema tome svijeće mogu biti simbol četiri razdjelnice u ljudskoj povijesti: stvaranje, utjelovljenje, otkupljenje i svršetak. Prema drugoj tradicije prva svijeća nazvana je prorpkova svijeća, druga betlehemska, treća pastirska, a četvrta anđeoska.

Uz miran dočeg Božića i zimskog odmora, učenici su izradili vijenac za svoje učitelje i zbornicu.

RETRO - ETNO izlog

Školska godina 2016./17. je tematska - tema je RETRO. Mali etnolozi su pronašli predmete koji su se koristili u prošlosti, od kućanskih potrepština, kuhinjskog pribora, pa do školskog pribora. Osmislil su kako upotpuniti etno zbirku sa ''retro'' sitnicama.

RADIONICA - PISANICE

Učenici Etno skupne su sa učenicima Likovne grupe ukrašavali pisanice i time pokazali kao se nekada ''pisalo'' po pisanicama.

Tri su načina ukrašavanja pisanica koja su učenici isprobali: kuhanje u ljusci od luka motanjem u čarapu, crtanje voskom i struganje nožićem. Pri ukrašavanju voskom svojim uputama je pomogla vjeroučiteljica Marijana Goričanec.

Učenici su se uvjerili zašto su se nekada pisanice ukrašavale danima, jer je svaka bila umjetničko dijelo. Pisanice su bile izložene u etno-izlogu te u školskoj zbornici.

Etno skupina

Božić u Šestinama prije i sada

Božić u Šestinama 50-ih godina prošloga stoljeća bio je znatno drugačiji nego sada. Ljudi su tjedan dana prije Božića počeli čistiti kuće da bi dočekali Isusa u čistoći. Na Badnjak ujutro počeli su peći kolače, najviše suhe kekse i orehnjaču. Cijelom kućom se širio miris kolača. Dok su žene i djeca pekli kolače, muškarci su odlazili po božićno drvce. Kada su se vratili s drvcem, djeca su ga kitila kuglicama od krep papira i bombonima. U to vrijeme ljudi nisu imali novaca za poklone pa su ispod bora stavljali naranče i jabuke. Na Badnju večer susjedi su obilazili kuće da bi pogledali kako je tko okitio bor. Nakon obilaska su se vraćali kućama i jeli ribe ili grah na salatu. Po završetku večere su odlazili u crkvu na polnoćku te su pjevali božićne pjesme. Nakon polnoćke kuhale su se kobasice. Na Božićno jutro se odlazilo u crkvu. Nakon crkve se održao božićni ručak. Jeli su se: mlinci, domaća kokoš ,pečenje, kobasice, juha i kolači. Kasnije se odlazilo u posjet najbližoj rodbini.

Zapis prema izjavi moje bake Dragice Kelković

Napisala: Veronika Benko, 8.a

Spoj humanitarnog, kreativnog i ekološkog u čuvanju vlastitog identiteta na ''Dan škole''

Učenici OŠ Šestine prikupljaju plastične čepove za lijekove oboljelima od leukemije i limfoma. U listopadu je prikupljeno nešto više od 62 kg, a akcija traje i dalje. Šarenilo i velika količina čepova bili su motivacija za izradu simbola naše škole i kraja šestinskog kišobrana i licitarskog srca. Učenici Etnografske i Likovne grupe, uz veliku pomoć učenika 5.c razreda su satima odvajali čepove po boji, kako bi se pripremili za izradu kišobrana i srca. Najbolja prigoda za realizaciju ideje je ''Dan škole''. Učenici su u školskom predvorju u jutarnjim satima strpljivo izrađivali ''tepih od čepova'' u željenim oblicima. Za izradu licitarskog srca i šestinskog kišobrana bilo je potrebno:

- 15 kg čepova razvrstanih po boji,
 - 12-15 učenika, šaka dobre volje,
 - humatirna osviještenost svih učenika, djelatnika, roditelja i prijatelja,
 -  žlica ljubavi prema zavičaju,
 - nekoliko vrećica strpljivosti i
 - 4 sunčana sata.

Pogled na krajnji rezultat je neprocjenjiv, a dokazuju kako učenici OŠ Šestine imaju veliko srce uvijek spremno pomoći onima kojima je najpotrebnije, pri tome očuvati okoliš.

Antonija Miškulin