Kreativnošću i brigom o okolišu do akademskog uspjeha

U školskoj godini 2022./2023. OŠ Šestine provodi svoj prvi Erasmus+ projekt Kreativno poučavanje zelenih vještina s ciljem pronalaženja novih poticaja za učenike i učitelje kojima će se osigurati mogućnosti otkrivanja, eksperimentiranja, učenja i povezivanja sadržaja na konkretnim primjerima iz prirodnog okruženja.

Ogroman i prekrasan okoliš škole uglavnom je neiskorišten, posebice u svrhu poučavanja. U provedenim anketama učenici su iskazali mišljenje da bi im učenje u prirodi olakšalo svladavanje nastavnih sadržaja te da bi brže i zadovoljnije učili. Učenici su svjesni svojeg ekološkog otiska i djelovanja na okoliš te smatraju da bi djeca trebala učiti više o tome kako sačuvati prirodu oko nas na različite kreativne načine. Stoga je osmišljen projekt kojim bi se iskoristio potencijal školskoga okoliša, a poučavanje nastavnih sadržaja učinilo kreativnijim.

U projektu sudjeluje osam učitelja: Suzana Gazdić Kosec, Ana  Nola Kotur, Svjetlana Celinšćak, učiteljice razredne nastave, Matea Cvitanović, učiteljica produženoga boravka, Suzana Ruško, učiteljica Hrvatskoga jezika, Jelena Pelin, učiteljica Engleskoga jezika, Antonija Tot, učiteljica Geografije i Anita Kanić, učiteljica Informatike.

Učitelji će mobilnosti provesti u Španjolskoj, Turskoj, Nizozemskoj i na Cipru, a nakon osposobljavanja provodit će brojne aktivnosti s učenicima i organizirati predavanja i radionice za svoje kolege koje će održati na stručnim vijećima. Planira se suradnja s drugim školama iz grada i s područja Republike Hrvatske s ciljem razmjene iskustava.

Nositelji projekta smatraju da je otkrivanjem prirode kao obrazovne atmosfere moguće poboljšati akademski uspjeh učenika te da se razvijanjem i usvajanjem zelenih vještina razvija osjećaj građanske odgovornosti i empatije, stoga će aktivnosti biti usmjerene na stvaranje kvalitetnih temelja za ostvarivanje cilja i odgoja za održivi razvoj.

Suzana Ruško, prof.

« Travanj 2024 »