Epidemiološke smjernice

Autor: Vlatka Cibula, 1. 9. 2021.

Prema Uputama za sprečavanje i suzbijanje epidemije bolesti Covid 19 vezano uz rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2021.72022. koje je 26.8. objavio HZJZ obavještavamo učenike i roditelje o sljedećem:

1. Molimo roditelje da ne dovode dijete u školu ako:

·         ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, teškoće u

o   disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje)

·         ima izrečenu mjeru samoizolacije

·         imaju saznanja da je zaraženo koronavirusom

2. U školu se ulazi na način da se održava fizički razmak, dezinficira ruke na ulazu te izbjegava zadržavanje i grupiranje.

3. Ulazna vrata za ulazak otvaraju se na poziv zvonom ili telefonom.

4. Molimo roditelje da bez prijeke potrebe ne ulaze u školsku zgradu obzirom da prema Uputama u ustanovu može ući roditelj ili druga osoba u pratnji kada dovodi i odvodi dijete s teškoćama, posebno ako zdravstveno stanje učenika to zahtijeva te ako učenik s teškoćama u razvoju nema osiguranu potporu pomoćnika u nastavi ili stručnoga komunikacijskog posrednika koji umjesto roditelja uvodi učenika u ustanovu. U tom slučaju roditelj ili druga osoba u pratnji dovodi dijete do garderobe pred prostorijom u kojoj dijete boravi. Roditelj ili druga osoba u pratnji djeteta ulazi u ustanovu na način da održava razmak od najmanje 1,5 m, a po mogućnosti 2 m u odnosu na sve druge osobe, dezinficira ruke na ulazu te izbjegava zadržavanje i grupiranje u ustanovi. U pratnji učenika uvijek je samo jedna odrasla osoba. Odrasla osoba u pratnji učenika obvezno u ustanovi nosi masku te bez maske ne može ući u ustanovu.

5. Učenici do četvrtog razreda osnovne škole (uključujući četvrti razred) ne nose zaštitne maske. Učenici od 5. razreda OŠ nadalje, učitelji predmetne nastave te stručni suradnici, ako je riječ o ustanovi u kojoj je razmak u učionicama između učenika manji od 1,5 m, moraju nositi maske.

6. Dopušteno je miješanje djece i učenika različitih odgojno-obrazovnih skupina koji su slične dobi i uobičajeno provode školske i izvanškolske aktivnosti zajedno s drugom djecom/učenicima i odgojiteljima/nastavnicima (npr. u školama tijekom izvođenja izborne nastave, nastave stranih jezika, fakultativne nastave, dodatne i dopunske nastave, programa produženoga boravka, pripremne i dopunske nastave hrvatskoga jezika za djecu koja ne znaju ili nedovoljno znaju hrvatski jezik i slično) na način da je prilikom miješanja skupina/razrednih odjela obvezno držati najveći mogući razmak, kao i nošenje maske, osim za djecu u dječjim vrtićima i učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole te prilikom sportskih aktivnosti.

7. Znakovi koji upućuju na moguću zarazu koronavirusom:

•         povišena tjelesna temperatura (pod pazuhom > 37,2)

•         simptomi respiratorne bolesti - kašalj, teškoće u disanju, grlobolja

•         poremećaj osjeta njuha i okusa

•         gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu, posebno u manje djece).

Djeca/učenici sa znakovima zaraze koronavirusom i svih drugih zaraznih bolesti koje se prenose uobičajenim socijalnim kontaktom također ne dolaze u ustanovu. Prilikom pojave navedenih znakova bolesti učenik ili djelatnik ostaje kod kuće te se javlja liječniku obiteljske medicine koji odlučuje o testiranju. O navedenom roditelj  ili djelatnik obavještava školu.