Dragi učenici, roditelji i učitelji,

Autor: Administrator , 6. 5. 2023.

potaknuti tragičnim događajem u beogradskoj osnovnoj školi, smatramo važnim pružiti naš osvrt na isti kako bismo barem pokušali pružiti odgovore na brojna pitanja koja za sobom ostavlja, kako djeci, tako i odraslima. U nadolazećem periodu, mnogi od nas mogu osjećati strah, nesigurnost, tugu, bespomoćnost i niz drugih neugodnih emocija.

Takvi osjećaji su sasvim opravdani jer se dogodilo nešto što je naglo i neočekivano narušilo cijeli naš sustav uvjerenja o sigurnosti i osjećaju kontrole nad našim životima. Isto tako, mnogi od nas će pokušati pronaći objašnjenje, preispitujući uzroke, posljedice i krivce za ovu tešku tragediju. Možda nikada i ne dobijemo odgovore na sve naše nedoumice, ali važno je da si osvijestimo kako su ovakvi događaji vrlo rijetki i kako je vjerojatnost da će se nešto slično dogoditi ponovno izrazito mala.

Ukoliko osjećate potrebu s nekim razgovarati o ovom događaju, činite to bez ustručavanja. Izbjegavanje razgovora o potresnim temama poput ove dovodi samo do još većeg osjećaja zabrinutosti i tjeskobe. Stoga je važno komunicirati s nama bliskim osobama o tome što smo vidjeli, čuli i kako smo sve te informacije doživjeli. Svaka će ih osoba doživjeti različito, ali svaka od tih reakcija na njih je u potpunosti normalna i prirodna. Međusobnim razmjenjivanjem doživljenog s drugima, naše brige postaju manje jer osim što nam je lakše kada ih s nekim podijelimo, ponekad nam druga osoba može razjasniti neka od naših pitanja, ali i ispraviti neke naše pogrešne ideje i tumačenja.

Međutim, preporuka je ipak ne izlagati se previše informiranju o sadržajima ove vrste putem društvenih medija. Pratite samo one vijesti od informativne vrijednosti, a izbjegavajte senzacionalističke fotografije i snimke žrtava i članova njihovih obitelji kojima se narušava njihovo dostojanstvo. Pretjerano izlaganje takvim uznemirujućim prizorima može i kod nas, koji nismo bili izravni sudionici ovog događaja, stvoriti traumatsku reakciju koja se najčešće očituje u nametljivim mislima, strahu, tuzi, bijesu i emocionalnoj iscrpljenosti.

I ne zaboravite, strah je normalna ljudska reakcija jer nam služi kao zaštitnik u opasnim situacijama. No, ukoliko taj strah postane prevelik na način da nam ometa svakodnevno funkcioniranje, u tom slučaju poželjno je obratiti se za pomoć stručnoj osobi. Posebnu poruku upućujemo djeci koja se najsnažnije mogu identificirati s žrtvama ovog događaja - imajte na umu kako niste sami i kako uvijek postoje odrasle osobe koje se brinu za vašu sigurnost (roditelji, učitelji, stručna služba, ravnatelj, policija).

Na kraju, budite nježni prema sebi i prema drugima. Neke od nas, ovaj slučaj će zasigurno potaknuti da promislimo kakvi smo u odnosu prema samima sebi, roditeljima, vršnjacima, kolegama u školi ili na radnom mjestu…

Širimo mir i toleranciju te nastojmo graditi svijet u kakvom želimo živjeti.

Ako biste htjeli dodatno porazgovarati o ovoj temi i podijeliti vlastite brige i razmišljanja, za sva pitanja i komentare stojimo vam na raspolaganju.

Stručna služba OŠ Šestine